Jak chovat křepelky?

Chovatelské potřeby pro křepelky, potřeby pro chov japonských a nosných křepelek.


Chovatelské potřeby pro tohoto malého drůbežího tvorečka. Chovatelské potřeby pro chovatele, co upřednostňují nejšetrnější chov křepelek, bez života na samotné kovové kleci. Náš výběr a doporučení pro přijatelnější způsob život zvířat oproti velkochovu.


Pro Vás co preferují přirozený chov křepelek.


Klece, ve kterých jsou pro vajíčka často namačkané křepelky chovány, nesplňují základní životní potřeby křepelek. Je to prostě KLECOVÝ CHOV v malém. Pro drůbež z řádu hrabavých je potřeba hrabat velmi silná, v klíckách na roštech jen přežívají.


My chováme křepelky pro radost, držíme si i kohoutka. Respektujeme přírodní zákonitosti. Chovatelé, kteří chovají křepelky pouze kvůli vajíčkům, totiž kohoutky nepotřebují. Bez nich jsou samičky klidnější, samečci je nehoní a nejsou od nich poraněné zejména na hlavičce a na zádech. Neoplozená vajíčka lze navíc skladovat delší dobu. Přes zimu si naše holky rádi odpočinou (mrazivé dny přečkávají zavřené v přilehlém dřevěném kurníčku) a na jaře zase snáší jak o život. I v zimních měsících rádi chodí za slunečného počasí ven. Chov křepelek japonských nosných doporučuji lidem, kteří nemají kvůli prostoru možnost držet slepice. Křepelkám k životu stačí i voliéra s dřevěným domkem (kurníčkem) na zimní útočiště před chladnem. Voliéra na 20-30 slepiček je ideální 1x2 metry“


Nechte si poradit s výběrem chovu křepelek.


Chov křepelek je zážitek, radost a ještě velký užitek s nadstandardní kvalitou vajec!


Poradíme jak vybírat vhodné chovatelské zařízení pro křepelky, jak chovat křepelky v zimě, chovatelské potřeby a příslušenství. Vyberte si v pohodlí domova vybavení podle parametrů, porovnávejte naše ceny a kvalitu s konkurencí.


My máme osvědčené vybavení, ekonomicky řešené i žádané kvalitní, bezúdržbové - hliníkové domky, dřevěné odchovny i klecové výběhy. Můžete mít domek zateplený, na zimu vyhřívaný s teplotním čidlem a programovatelným osvětlením a zavíráním dvířek.


Poradna a naše služby napomohou při výběru vybavení a poradí několik vychytávek, které máme z našich montáží, od léty prověřených zkušeností našich zákazníků a vlastní praxe.


Zájem o vlastní chov japonských křepelek vzrůstá, a to ve velké míře u drobnochovatelů. Není to totiž tak složité a nepotřebujete k tomu velké místo na rozdíl od chovu slepic. S přibývajícími chovateli, kteří si sami křepelky líhnou a nabízejí je pak na chovatelských burzách, výstavách nebo v inzerci, přibývá v chovech také podíl barevných rázů, které jsou v menších chovech většinou žádané, protože zpestřují chovné hejno. Pokud je vaším cílem nejen zábava a toužíte po chovu křepelek s cílem produkovat kvalitní křepelčí vejce a výborné maso, využívají se různá chovatelská zařízení. My se převážně orientujeme na šetrnější odchov v zařízení, kde křepelky nejsou namačkány a svůj krátký život neprochodí pouze po drátech.


Křepelčí vajíčko je sice malinké, ale jeho nutriční hodnota dosahuje až 155 Kcal což je pouhá polovina nutriční hodnoty vejce slepičího. Navíc ještě obsahuje hořčík, fosfor, selen, železo a měď, také vysoce hodnotné bílkoviny, sacharidy a mnohé další účinné látky příznivě působící na léčbu ekzémů, astmatu, poruch zažívacího traktu a výrazným způsobem posilují imunitu.


Denní konzumace křepelčích vajec se doporučuje všem lidem. Křepelčí vejce obsahují vitamín D, který stimuluje vstřebávání vápníku a fosforu v těle a příznivě tak působí na kosti a zuby. Vitamín D zlepšuje stav buněk nervové soustavy a přispívá k regeneraci tkání, jako je kůže, vlasy a nehty. Přítomnost selenu zajišťuje posílení ochrany proti kardiovaskulárním onemocněním a zároveň stimulovat imunitní systém. Selen zpomaluje proces stárnutí buněk a má preventivní onkologické vlastnosti. Železo podporuje obnovu krevních buněk a zlepšuje schopnost učit se. Zabraňuje stavům únavy či anémie a spolu s jódem podporují funkce štítné žlázy.


Nůžka na křepelčí vajíčkaKaždé vejce má velmi silnou podskořápkovou blanku. Tato blanka zabraňuje vstupu vzduchu či bakteriím a tím výrazně snižuje riziko nákazy salmonelózou. Při rozbíjení vajec doporučujeme naše nůžky na vajíčka. Zamezíte tím vniknutí malý částí skořápky dovnitř a jde to opradu velmi dobře.


Křepelky, stejně jako jakákoliv jiná drůbež, musí mít dostatek čisté vody a krmení. Volba správného chovatelského vybavení a krmení plného potřebných látek je pro chov křepelek základním stavebním kamenem.


Křepelky jsou ideální pro chovatele, kteří chtějí na menším prostoru chovat velmi klidnou a spolehlivou drůbež k domácím vajíčkám. Křepelky jsou poměrně tiché na rozdíl od ostatní drůbeže. Křepelky nevydávají výhružné zvuky, spíše se jejich volání podobá voláním divokých ptáků. Křepelka je nenáročná na chov. Je malá, nezabere tedy moc místa, konzumuje relativně málo krmiva – poměr mezi spotřebou krmiva, nosností a masa jednoznačně dokazuje, že je velmi výhodná na chov.


Krmná směs pro křepelkyZásadně doporučujeme pro dobrou snášku křepelky krmit pouze kvalitní krmnou směsí pro křepelky. Křepelky zbožňují zelené a hmyz – ke krmné dávce přidejte například listy pampelišek (přidáváme i čerstvě posekanou trávu ze sekačky), nadrobno nakrájenou vařenou zeleninou nebo vaječnou směs a samozřejmě mají rádi hmyz. Na směsi opravdu nešetřete, křepelka jí tolik nespotřebuje a má v ní vše potřebné. Není vhodné křepelky krmit krmnou směsí pro nosnice. Křepelka není slepice! Křepelka je méně náchylná na klasická onemocnění na rozdíl od slepic a lépe se ubráníte čmelíkům. Čmelíky si můžete přinést na křepelce od nezkušeného chovatele, od jiné drůbeže chované na jednom dvorku a od divokých ptáků z přírody, kteří mají přístup ke krmítku, pítku a skladování krmení.


S křepelkami je nutné zacházet velmi opatrně, jsou velmi plaché. Když se vyplaší, vylétávají nahoru a může dojít ke zranění. Snažte se zamezit jakýmkoliv stresovým okolnostem jako je například plašení kočkou, dětmi apod. Když potřebujeme křepelky pochytat, například kvůli úklidu a převozu, přistupujeme k nim velmi pomalu a křepelky chytáme rukou jen shora, pevně, ale jemně přidržujeme křídla.


V našem chovu preferujeme chov bez pochozích drátěných roštů. Je nutné počítat s častější údržbou, je potřeba podestýlku například z hoblin (nám se osvědčili i dřevěné peletky na topení, které se déle rozpadají a výborně sáknou trus a jsou cenově srovnatelné) často vyměňovat, aby měli křepelky sucho a čisto. (křepelčí trus je velmi výborné hnojivo na zahrádce). Vejce budou křepelky snášet všude možně. Nám se osvědčilo k vytvoření jednoho místa ke snášce udělat v rohu odchovny z větviček jehličnanů kryté místo, které se naučí sami používat pro klidnou snášku. Vejce je dobré odebírat každý den. Nezapomeňte chovatelské zařízení také občas desinfikovat.


Krmítko pro křepelkyKrmítko pro křepelky je lépe umístit z venku klece, tím pádem nedochází ke znečištění krmiva trusem, nebo ke zbytečným ztrátám krmiva při vyhrabávání, napáječku pro křepelky je také lépe umístit zvenčí klece, takže taktéž nedochází ke znečistění vody, napáječky lze různě napojovat pro více odchoven na jeden zdroj vody.


PopelištěKřepelky se jako ostatní hrabavá drůbež rády popelí, postačí umístit do odchovny misku – popeliště s pískem, popelem, nebo hlínou. Misku dejte za dvířka zakryté čísti odchovny. Křepelky při hrabání velmi práší.


Důležitým faktorem pro úspěšný chov křepelek a jejich dobrou nosnost je prostor, kde je odchovna umístěna. Aby křepelky snášely vejce, potřebují stálou teplotu alespoň 15 – 20 °C, prostor by měl být prosvětlený (ideálně na 12 hodin denně) a chráněn před průvanem. Odchov křepelek v nevhodných podmínkách jako jsou chladnější teploty, tma a průvan způsobuje pelichání, křepelky snášejí méně anebo snůšku úplně přeruší. Pokud máte křepelky ve venkovních prostorech a teplota klesne pod 18°C je dobré křepelky přemístit do vnitřních prostor a přisvětlovat jim uměle (zahradní domek, garáž…).


Křepelky v nižších teplotách dobře přežijí, pokud mají teplejší místo (stačí odchovnu dovybavit např. termostatem a infražárovkou) na nocování, sucho a krmivo, ale nebudou snášet vejce a musíme počítat se zimní přestávkou. Křepelky si odpočinou a po jarním oteplení začnou opět snášet. Pokud chováte křepelky ve volném prostoru odchovny i přes zimu venku, křepelky si v zimním období odpočinou, tak vydrží velmi dobrá snáška až tři roky. Doporučujeme je chránit před mrazem možností úkrytu – vytápěného místa v odchovně.


Pokud jsme rozhodnuti chovat křepelky pouze na vejce pro vlastní spotřebu a nechceme vejce využívat i k líhnutí kuřátek křepelek není nutné mít v chovu kohoutka. Kohout bývá často zdrojem nepokojů a poranění slepiček. Pokud naopak chceme líhnout, chováme křepelky v poměru 4-5 samiček na 1 samečka. Je dobré chovné hejno křepelek pořídit naráz a později už nepřidávat další křepelky. Křepelky mají tendenci terorizovat nové jedince a v podstatě dochází k častým zraněním.


*Naše realizace chovu křepelek s klecovým výběhem, trusníkem, popelištěm, infra vyhříváním, vestavěná krmítka a časovač s osvětlením!


Kurník pro slepice Kurník pro slepice Kurník pro slepice Kurník pro slepice


Kurník pro slepice Kurník pro slepice Kurník pro slepice Kurník pro slepice


Kurník pro slepice Kurník pro slepice Kurník pro slepice Kurník pro slepice


*Mohlo by vás zajímat na chov křepelek, doplňky krmení.


Acidomid Doplněk stravy Doplněk stravy Krmení a krmiva


*Níže uvedené vybavení i upravíme a vybavíme na chov křepelek.


V této kategorii nejsou žádné výrobky.